Sıkça Sorulan Sorular
Akıllı Telefon - VIA V4
 
Hızlı Çözüm İpuçları:
Telefonunuzda sorun yaşadığınızda denemenizi önerdiğimiz hızlı çözüm adımları aşağıdaki gibidir:
1- En iyi performansı sağlanabilmesi için telefonunuzun yazılımının güncel olduğundan emin olunuz.
2- Telefonunuzun arka kapağını çıkardıktan sonra bataryanızı çıkarınız ve tekrar takınız. Telefonunuzu güç düğmesine basarak tekrar başlatınız.
3- Telefonunuzu orijinal ayarlarına sıfırlayınız.
Ayarlar>Yedekle ve sıfırla>Fabrika verilerine sıfırla>Telefonu sıfırla(SD kartı sil seçeneği aktif olmalıdır.)
UYARI: Sıfırlama işlemi telefonunuzun ve SD kartınızın belleğini sıfırlar. Sıfırlama işlemini yapmadan önce yedeklerinizi almayı unutmayınız.
Soru : Telefonun SAR değeri nedir?
Cevap : Mobil cihazlar için SAR sınırı 2 W/kg olup, CASPER VIA V4 için kulakta 0,507 w/kg olarak ölçülmüştür. Vücutta taşındığında en yüksek SAR değeri 0,517 W/kg olarak ölçülmüştür.
Soru : Görüntülü görüşme desteği var mı, var ise nasıl yapılıyor?
Cevap : CASPER VIA V4 modelinde görüntülü görüşme özelliği bulunmaktadır. Rehberde arama yapacağınız kişinin üzerine tıkladığınızda çıkan (görüntülü arama) iknonuna tıklayarak görüntülü görüşmeyi başlatabilirsiniz.
Soru : Görüntülü görüşme yapamıyorum, neden?
Cevap :
1- Hattınızın 3G özelliği aktif olmalıdır. Aktifleştirmek için operatörünüzle temasa geçiniz.
2- Görüşme yapmak istediğiniz bölgede operatörünüzün 3G desteği olmalıdır. Ekranın üs kısmındaki çekim barının solunda 3G veya H simgesi bulunması operatörünüz o bölgede 3G desteği verdiği anlamına gelir.
3- Aramak istediğiniz kişinin hattının 3G özelliği aktif olmalıdır, bulunduğu bölgede operatörünün 3G desteği olmalıdır ve görüntülü konuşma desteği olan bir telefon kullanması gerekir.
Soru : Telefon açılmadığı zaman recovery yapmak için bir tuş kombinasyonu var mıdır?
Cevap : Cihaz kapalıyken ses açma ve güç tuşlarına casper logosu görünene dek basılı tutarak recovery modu’na erişebilirsiniz.
Soru : Telefonumu nasıl güncelleyebilirim?
Cevap : Ayarlar>Telefon hakkında>Sistem güncellemeleri adımlarını izleyerek telefonunuzu güncelleyebilirsiniz. “Sisteminiz şu anda güncel.” uyarısı alırsanız telefonunuzda güncel yazılım mevcuttur. NOT: Güncelleme paketini indirme süresi server’ın yoğunluğuna göre değişmekte olup, yükseltme işlemi 5 dakika civarında sürmektedir.
Soru : Telefonu bilgisayara bağladığımda, bilgisayar telefonu görmüyor
Cevap : 1- Telefonunuzun orijinal USB kablosunun çalışır olduğundan ve USB kablo bağlantılarından emin olunuz.
2- Bağlantıyı yaptıktan sonra telefonunuzun ekranının üstünde USB simgesi çıkacaktır.
3- Üstteki barı aşağıya doğru sürükleyiniz.
4- “Diğer USB seçenekleri için dokunun” ibaresini tıklayınız.
5- “Medya cihazı (MTP)” ibaresini tıklayın.
Soru : Telefonum ısınıyor.
Cevap : Telefonunuzu konuşurken, oyun oynarken, veri aktarırken, müzik dinlerken veya video izlerken uzun süre kullanırsanız, telefonunuz ısınabilir. Bu gibi durumlarda telefon her zamankinden daha fazla güç kullandığı için daha fazla ısı üretir. Müşteri hizmetlerimizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
Soru : Telefonumun şarjı çok hızlı bitiyor
Cevap : 1- Kullanmadığınız uygulamaları tamamen kapatmazsanız, arka planda çalışmaya devam ederler ve telefonunuzun batarya ömrünü kısaltırlar. Bu uygulamaları tamamen kapayabilmek için telefonunuz ekranının altında bulunan simgesine basınız ve açık uygulamaları sağa/sola sürükleyerek kapatınız.
2- Ekran parlaklığının yüksek olması batarya ömrünü kısaltan faktörlerdendir. Ekran parlaklığını kullanabileceğiniz minimum düzeye ayarlayınız.
3- GPS, Bluetooth, WIFI, Mobil ağ gibi data alış verişi yapan bağlantıları kullanmadığınız anlarda kapatınız.
4- Telefonunuzun şebekesi çekmediği durumlarda telefonunuzu uçak moduna almanızı tavsiye ederiz; çünkü telefon şebekeye bağlı olmadığı durumlarda şebekeye bağlanmak için daha fazla güç harcar.
NOT: Telefonunuzun güç tüketimine neden olan uygulamaları Ayarlar>Pil adımlarını izleyerek görebilirsiniz.
Soru : Telefonum mobil ağından diğer cihazlara kablosuz ağ sağlayabilir miyim?
Cevap : Evet sağlayabilirisiniz. Telefonunuzun Ayarlar>Diğer>Bağ. ve taşınabilir Wi-Fi alanı>Wi-Fi etkin noktası’nı seçiyoruz “Kablosuz hotspot kurulumu yap” sekmesinden kablosuz ağ şifrenizi belirleyebilirsiniz. Daha sonra Wi-Fi etkin noktası’nı etkinleştiriyoruz
Soru : Telefonum mobil ağından diğer cihazlara kablosuz ağ sağlayabilir miyim?
Cevap : Evet sağlayabilirisiniz. Telefonunuzun Ayarlar>Diğer>Bağ. ve taşınabilir Wi-Fi alanı>Taşınabilir kablosuz ortak erişim’ i aktif ediniz. “Kablosuz hotspot kurulumu yap” sekmesinden kablosuz ağ şifrenizi belirleyebilirsiniz.
Soru : Hızlı arama özelliğini nasıl kullanabilirim?
Cevap : Rehberinizden hızlı arama yapmak istediğiniz kişiyi seçiniz ve ekranınızın altında solda bulunan ayarlar simgesini tıklayarak “Ana ekrana yerleştir” seçeneğini tıklayıp ana ekranda kısayol oluşturabilirsiniz. Böylece ana ekranınızdan kişi üzerine tıklayarak hızlı arama yapabilirsiniz.
Soru : Telefonu yatay konuma çevirdiğimde ekran dönmüyor.
Cevap : Telefonunuzun Ayarlar>Ekran>Ekranı otomatik döndür seçeneğinin aktif olduğundan emin olunuz. Bu özellik aktif olmasına rağmen ekranın dönme özelliğini desteklemeyen oyunlar ve programlar mevcuttur.
Soru : Telefonda nasıl işaretle arama yapabilirim?.
Cevap : Öncelikle Ayarlar>Hareket>İşaretli Arama seçeneğini etkinleştirin, daha sonra işaret ile aramak istediğiniz kişiyi rehber’den seçiniz.ve sağ üstteki (düzenle) simgesine tıklayınız, açılan sayfada işaret bölümünden düzenle‘yi seçerek kişi’ye istediğniz işareti atayabilirsiniz.
NOT : Sadece telefon hafızasına kayıtlı kişiler için geçerlidir.
Soru : Telefonu nasıl sıfırlayabilirim?
Cevap : : Ayarlar > Yedekle ve sıfırla > Fabrika verilerine sıfırla adımlarını izleyerek telefonunuzu sıfırlayabilirsiniz. NOT: Hafıza kartınızdaki veriler silinmeyecektir
Soru : Telefonumda desen kilidini nasıl kullanabilirim?
Cevap : Ayarlar > Güvenlik > Ekran kilidi > Şekil adımlarını izleyerek desen kilidini kullanmaya başlayabilirsiniz.
Soru : Telefonumda dinlediğim şarkıları zil sesi olarak kullanabilir miyim?
Cevap : Şarkı listesinde zil sesi olarak kullanmak istediğiniz şarkı’ya uzun basıp ‘Telefon zil sesi olarak kullan’ seçeneğine tıklayarak istediğiniz şarkı’yı zil sesi olarak kullanabilirsiniz.
Soru : Hızlı Erişim çubuğunu nasıl açıp kapayabilirim?
Cevap : Ayarlar kısmından Hızlı Erişim çubuğunu açık kapatabilirsiniz. Bir diğer yol ise Geri tuşuna 2 saniye basılı tutmaktır. Bu şekilde de Hızlı Erişim çubuğu açılıp kapatılabilir
Soru : Cihazımın Yazılım sürümünü nasıl kontrol edebilirim?
Cevap : Yazılım sürümünü kontrol etmek için aşağıdaki adımları uygulayın: Ana ekranda Uygulamalar sekmesine hafifçe dokunun. Ayarlar seçeneğini seçin. Ekranı aşağı kaydırın ve Telefon Hakkında seçeneğini seçin. Yazılım sürümü görüntülenecektir.

<< Sıkça Sorulan Sorular


KobiMaster