Sıkça Sorulan Sorular
T7 Yazılım Çözümleri
 
1- Yazılım arızası ile gelen ürünlerimizin tekrar açılmasını sağlamak için öncelikle tabletin şarjı olduğuna emin olmak için yaklaşık 10 dakika şarj ediniz.
2- Tabletin “güç” ve “Ses -“ tuşlarını kullanarak tableti ADB moduna getirilmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikle ses – ve güç düğmelerine yaklaşık 5 saniye basılı tutarak aşağıdaki ekrana geçilmesi ardından sırasıyla ses +/- tuşlarını kullanarak “Recovery” seçeneği seçilerek, güç tuşu ile işlemi seçilmelidir. Bundan sonra yine Ses +/- tuşları ile “wipe data/factory reset” seçilmeli ve güç tuşu ile seçim onaylanmalıdır. Bunun sonrasında da yine Ses +/- tuşları ile “Yes – Delete all user data” seçeneği seçilip güç tuşu ile onaylanmalıdır. Bu aşamadan sonra tabletiniz sıfırlanmış olacak ve tekrar açılacaktır. Bu işlem yaklaşık 1-2 dakika sürmektedir.Bu işlem tamamlandıktan sonra “Reboot system now” seçeneği seçilerek tablet yeniden başlatılır.
3-Tabletin sıfırlanmasının ardından bir wi-fi ağına bağlanılarak; Tabletinizin Ayarlar/Tablet Hakkında/ Sistem Güncellemeleri kısmına girip tablet yazılımının 1.066 versiyon numarasına güncellenmesi işlemleri yapınız.
4-Son olarak; cihazınızı açtıktan sonra Ayarlar/Yedekle ve Sıfırla/Fabrika Verilerine Sıfırla işlemini yapınız.
5- Bu işlem yaklaşık 2-3 dakika sürmektedir..

<< Sıkça Sorulan Sorular


KobiMaster