Sıkça Sorulan Sorular
Notebook
 
 
 
Soru : Notebook ve Desktop için, Windows İşletim Sistemli Ürünlerde Sıfırlama(Recovery) nasıl yapılır?
Cevap 1 : Sol alt köşede bulunan “Başlat” ikonuna tıklayınız > Açılan pencereye “Kurtarma seçenekleri” yazınınız ve tıklayınız > Açılan pencere de Bilgisayarı sıfırlama bölümünden “Başlayın” Seçeneğini tıklayınız > Bu aşamadan sonra kendinize uygun sıfırlama seçeneğini seçerek sıfırlama işlemi başlatabilirsiniz.

Cevap 2 : ‘Shift’ tuşuna basılı tutarak bilgisayar Yeniden Başlatılır > Ürün yeniden başladığında karşımıza çıkan ekranda ‘Sorun Gider’ sekmesine tıklayınız >Karşımıza gelen ekranda ‘Bu Bilgisayarı Sıfırla’ sekmesi seçilir. > Bu aşamadan sonra kendinize uygun sıfırlama seçeneğini seçerek sıfırlama işlemi başlatabilirsiniz.

Önemli : Sıfırlama İşlemini gerçekleştirirken Ürünün Adaptörü takılı olmalıdır.
 
Soru : Bataryam dolu göstermesine rağmen fişi çektiğimde çalışmıyor?
Cevap : Bataryanızı üründen çıkararak tekrar takınız ve batarya tırnaklarını kilitli konuma getirerek tekrar deneyiniz. Sorun devam ediyor ise size en yakın Yetkili Teknik Servilerimizden destek alabilirsiniz.
 
Soru : Notebookumun üzerine sıvı döküldü. Ne yapabilirim?
Cevap : Bilgisayarınızın bataryasını çıkartıp ürünü ters çeviriniz. Zamankaybetmeden en yakın yetkili servisimize ulaştırınız.
 
Soru : Bluetooth ile dosya gönderimi yapamıyorum
Cevap : Ürününüz ile birlikte verilen driver Cd içerisinde bulunan keyboard manager ve photkey yazılımını yüklemeniz durumunda kısayol tuşları aktif konuma gelecektir.
 
Soru : Notebook ürünümün maksimum desteklediği ram özelliğini öğrenebilir miym?
Cevap : Ürün seri numaranızı müşteri hizmetlerimiz ile paylaşmanız durumundagerekli desteği alabilirsiniz. Müşteri hizmetleri email adresi: mhb@casper.com.tr
 
Soru : Bilgisayarımda görüntülü konuşma yapamıyorum?
Cevap : Webcam driverinizi yeniden yüklemeniz ve msn de görüntü ayarlarını kontrol etmeniz gerekmektedir.
 
Soru : Görüntülü konuşma yaptığımda görüntü var, karşı tarafın sesi var. Fakat benim sesim gitmiyor.
Cevap : Bilgisayarınızın ses özelliklerinden mikrofon özelliğinizin açık olup olmadığını, msn de ses ve görüntü ayarlarını kontrol ederek tekrar deneyiniz.
 
Soru : Cihazımı windows 10 a güncelledim hata veriyor.Ne yapmalıyım?
Cevap : Windows 10 güncellemesine geçmeden önce ürünüzün Windows 10 desteklediğinden emin olunuz. Ürününüzün Windows 10 desteğini http://casper.com.tr/KMDefault.aspx?cntid=2277 linkinden kontrol edebilirsiniz. Üründe Windows 10 için yeterli disk alanı var ve ürünün Windows 10 Desteğinin olmasına rağmen hata alınması durumunda; Üründe sıfırlamaya veya bir önceki sürüme geri dönme işlemi gerçekleştirilir.
Sıfırlama için : Başlat-Ayarlar-Güncelleştirme ve Güvenlik-Kurtarma Sekmesinden:Sıfırlama-Başlayın butonuna tıklanır.
Bir önceki Sürüme geçiş :Ürün Windows 10 öncesi İşletim sistemlerinden yükseltilmişe; Başlat-Ayarlar-Güncelleştirme ve Güvenlik-Kurtarma Sekmesinden Windows 8.1 / 7’ye Geri Dönün- Başlayın butonuna tıklanır.
 
Soru : Cihazımda biosa fonsuyon tuşları(f1,f2…) ile giremiyorum .Bios ekranına nasıl girebilirim?
Cevap : Cihazlarda bios ekranına girme tuşları modellere göre farklılık göstermektedir. Bilgisayar açılırken "Delete" ve "F2" tuşuna seri şekilde basılırsa bios menüsü gelecektir.
 
Soru : Cihazda aygıt yöneticinden ekran kartımı göremiyorum.Nasıl görebilirim?
Cevap : Cihazınızda aygıt yöneticisini açın. Görüntü bağdaştırıcısı kısmını kontrol edin. Standart ekran bağdaştırıcısı yazıyorsa bilgisayarınıza ekran kartı sürücüleri yüklenmemiştir. Ekran kartı sürürücüleri yüklendikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Aygıt yöneticisinde görüntü bağdaştırıcısını kontrol ediniz. Sorun devam ediyorsa bilgisayarınızı en yakın servise götürmeniz gerekmektedir.En yakın teknik servis bilgilerine sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.Link: http://www.casper.com.tr/bayii-arama
 
Soru : USB Flaş bellek takıyorum başka bilgisayarda tanıyor benim pc de görüyor açmıyor.Neden?
Cevap : Cihazınızın USB belleği gördüğünden emin olmak için aygıt yöneticisini açınız. Aygıt yöneticisinde Disk sürücüleri kısmında USB belleğin göründüğünden emin olunuz. Usb belleğinizi bilgisayarınıza taktıktan sonra aygıt yöneticisinde ünlem işareti olmadığından emin olunuz. Aygıt yöneticisinde sorun görmüyorsanız USB belleğinize virüs bulaşmış olabilir; Virüs Temizleme yazılımları ile usb flaş belleği temizlemeniz gerekmektedir.
 
Soru : Bilgisayar sık sık kendini resetliyor.Ne yapmalıyım?
Cevap : Bilgisayarınız çeşitli sebeplerden dolayı resetleme problemi yaşayabilr. Bu sebepler donanımsal veya yazılımsal olabilir.
a) Isınma problemleri yüzünden makine restart edebilir.Ürünün içerisinde yer alan CPU,GPU soğutucularının düzgün çalışmaması resetlemeye sebep olabilir. Üründeki soğutma işlemini gerçekleştiren fanların yetkili teknik servisler üzerinden temizlenmesi gerekebilir.
b) Üründe takılı ram bozulmuş olabilir.Üründeki Ram teknik serviste değiştirilmesi gerekir.
c)İşletim sisteminin zarar görmüş olabilir veya İşletim sistemine virüs bulaşmış olabilir.Üründe İşletim sistemini sıfırlama işlemi gerçekleştirilir.
 
Soru : Cihazım mavi ekranda kalıyor.
Cevap : Bilgisayarınızda çeşitli sebeplerden dolayı mavi ekran verebilir.
a)İşletim sisteminin zarar görmüş olabilir veya İşletim sistemine virüs bulaşmış olabilir. Üründe İşletim sistemini sıfırlama işlemi gerçekleştirilir veya yeniden İşletim sistemi yüklenir.
b) Üründe Sıfırlama ve işletim sistemi yüklemesi yapıldığı halde bu hata alınıyorsa disk veya ram arızalı olabilir. Bu durumda üründeki Ram veya diskin değiştirilmesi gerekmektedir. Cihazınızı en yakın yetkili servise götürünüz.
 
Soru : Harici hdd taktığımda görmüyor.
Cevap : Cihazınızın Harici Disk Sürücüsünü gördüğünden emin olmak için aygıt yöneticisini açınız. Aygıt yöneticisinde Disk sürücüleri kısmında Harici Disk Sürücüsünün göründüğünden emin olunuz. Harici disk sürücünüzü bilgisayarınıza taktıktan sonra aygıt yöneticisinde ünlem işareti olmadığından emin olunuz. Aygıt yöneticisinde sorun görmüyorsanız Harici Disk Sürücünüze virüs bulaşmış olabilir; Virüs Temizleme yazılımları ile flashı temizlemeniz gerekmektedir.
 
Soru : Dil seçeneği İngilizce nasıl değiştirebilirim?
Cevap : Satın almış olduğunuz ürünün işletim sistemini sürümünü kontrol ediniz. Windows Pro sürümlerinde çoklu dil desteği bulunmaktadır. Microsoft web sayfasından dil paketlerini indirerek çoklu dil desteğini aktif hale getirebilirsiniz. Eğer satın almış olduğunuz ürün Windows Home Single Language sürümü ise dilinizi değiştirmek için cihazınızı sıfrlamanız gerekmektedir. Casper ürünlerinde, Windows Home Single Language sürümü için ilk kurulum ekranında ayarlayabileceğiniz 5 farklı dil seçeneği bulunmaktadır. Bu diller Türkçe, İngilizce, Arapça, Hırvatça ve Rusça'dır. Ürünü istenilen dil seçenekleri ile çalıştırmak için sıfırlama yapılır.
Sıfırlama için : Başlat-Ayarlar-Güncelleştirme ve Güvenlik-Kurtarma Sekmesinden:Sıfırlama-Başlayın butonuna tıklanır
 
Soru : Klavye tuşları farklı basıyor.
Cevap : Cihazınızda klavye kullanımı esnasında; klavye tuşları farklı karakterler oluşturuyorsa; Cihazınızda "" numlock"" tuşunun açık kalmadığından emin olmanız gerekir. Fn+NumLock tuşlarına basarak numlock özelliğini kapatabilirsiniz.
Eğer Windows güncellemeleri sonrası problem yaşamaya başladıysanız; Güncelleştirme geçmişinde yüklenen sürücü güncelleştirmesini bulunuz. Aygıt yöneticisine giderek ilgili aygıt üzerindeki sürücüye geri dön seçeneği ile eski sürücüye dönülür. Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra sorunun giderildiği görülür.
 
Soru : Cihazımdan ses çıkmıyor. Sağ alt kısımda ki bildirim çubuğundan açamıyorum. Ne yapmalıyım?
Cevap : Ses kartı Driveri nin yüklü olup olmadığı kontrol edilir veya Ses kartı sürücüsünün güncelleştirme alıp almadığı kontrol edilir.Driver yüklendikten sonra veya güncelleştirme aldıktan sonra Ürün yeniden başlatılarak Ses Fonksiyonları kontrol edilir.
 
Soru : Windows 7 işletim sistemli cihazımda recovery tuşu çalışmıyor.
Cevap : Recovery özelliği cihazlara göre farklılık gösterebilir. Cihazınızda Recovery desteği var ve çalışmıyorsa donanımsal bir problem olabilir. Cihazınızı en yakın yetkili servise götürmeniz gerekmektedir.
 
Soru : Cihaza şifre koymadım fakat yönetici parolası istiyor ve cihaz açılmıyor.Ne yapmalıyım?
Cevap : Windows 10 yüklü cihazlarda işletim sisteminin şifresinin unutulması durumunda cihazın işletim sisteminin yeniden yüklenmesi gerekmektedir.
 
Soru : Nb cihazıma hem Microsoft işletim sistemi hem de farklı bir işletim sistemi kurabilir miyim? Eğer kurarsam bunların ikisinin de driverlarını yüklemem mi gerekiyor?
Cevap : Casper olarak sadece Microsoft Windows ürünlerini tavsiye etmekteyiz. Diğer işletim sistemlerimiz için destek vermemekteyiz.
 
Soru : Cihazımın şifresini unuttum sadece işletim sistemi yükleyerek mi şifreyi sıfırlayabilirim?
Cevap : Windows 10 yüklü cihazlarda işletim sisteminin şifresinin unutulması durumunda cihazın işletim sisteminin yeniden yüklenmesi gerekmektedir.
 

<< Sıkça Sorulan Sorular

 


KobiMaster